Przejdź do treści

Wakacje kredytowe – czy każdy może z nich skorzystać?

Wakacje kredytowe wydają się być doskonałym rozwiązaniem w przypadku trudności z płynną spłatą zobowiązania. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla każdego. Kto może otrzymać możliwość zawieszenia spłaty kredytu i co zrobić by je otrzymać?

Przerwa w spłacie kredytu wymaga wcześniejszego złożenia wniosku. Należy zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ dana instytucja finansowa posiada zwykle kilkanaście dni na jego rozpatrzenie oraz udzielenie odpowiedzi. Nie zawsze jest ona zgodna z oczekiwaniami. Warto dowiedzieć się, kiedy bank może odmówić odroczenia spłaty zobowiązania.

Zobacz dokładnie, jakie są warunki i zasady spłaty kredytu gotówkowego.

Przestrzeganie zasad umowy

Umowa kredytowa to szereg zasad, do których należy się stosować. Ogromne znaczenie maja ustalone terminy spłaty. Brak terminowości może sprawić, że nie skorzystamy z żadnych proponowanych przez bank udogodnień. Wakacje kredytowe zwykle dostępne są dla tych, którzy nie mają problemów z regulacją zobowiązań kredytowych. Wiele zależy również od tego, czy kredytobiorca notorycznie przekracza termin, czy zdarzył mu się jednorazowy incydent. Warto mieć świadomość, że kredytodawca ma dostęp do naszej historii kredytowej, a więc zatajenie istotnych faktów zwykle jest niemożliwe.

Zmiana warunków kredytowania

Planując wakacje kredytowe należy mieć świadomość, że zobowiązanie będzie musiało zostać spłacone w późniejszym terminie. Nie można więc go uniknąć. Bywa to szczególnym problemem tych, którzy odroczyli spłatę na kilka miesięcy. Należy zastanowić się, czy warto przedłużać okres kredytowania. Często niesie to za sobą dodatkowe koszty. Niektórzy decydują się na zwiększenie wysokości rat o konkretną kwotę. W ten sposób można uniknąć dotkliwych konsekwencji – docenią to przede wszystkim osoby zagrożona utratą płynności w spłacie kredytu. Należy pamiętać, że wakacje kredytowe dedykowane są głównie tym, którzy znaleźli się w awaryjnej sytuacji. Przeznaczanie gotówki na przyjemności wydaje się być nieodpowiedzialne. Spłata posiadanego zadłużenia powinna być celem nadrzędnym – banki często wymagają wskazania przyczyny zawieszenia spłaty. Sprawdź, kto i dlaczego może trafić do KRD, czyli Krajowego Rejestru Dłużników.

Secured By miniOrange