Przejdź do treści

Kto i kiedy może trafić do KRD?

Biuro Informacji Gospodarczej SA jest podmiotem, który prowadzi Krajowy Rejestr Długów, czyli popularny KRD. Jest to baza danych z istotnymi informacjami na temat zobowiązań dłużników. Rejestr ten przydaje się bankom i firmom pożyczkowym. Korzystają z niego również, podmioty i osoby, które chcą sprawdzić wiarygodność swoich klientów, kredytobiorców i partnerów biznesowych.

W Krajowym Rejestrze Długów Znajdują się informacje na temat niespłaconych zobowiązań. Jeśli więc jakaś osoba albo firma ma dług, którego nie reguluje to musi się liczyć z tym, że informacja o tym fakcie zostanie wprowadzona do prezentowanego rejestru. Warto też dodać, że rejestr uwzględnia również pozytywne informacje dotyczące rzetelnej spłaty.

Sprawdź, czy dane w KRD mają wpływ na zdolność kredytową.

Co warto wiedzieć o KRD?

W Krajowym Rejestrze Długów można znaleźć informacje o zobowiązaniach finansowych osób prywatnych oraz firm. Negatywne wpisy mogą mieć znaczący wpływ na historię kredytową oraz możliwość korzystania z wielu usług. Każdy ma możliwość sprawdzenia tego rejestru i uzyskania informacji o wiarygodności kontrahentów oraz klientów. Zobacz również, jakie dane zbiera BIK i czy można wyczyścić bazę systemu.

Kto może trafić do bazy dłużników i kiedy to się dzieje?

W przeciwieństwie do BIK, w KRD informacje mogą być umieszczane nie tylko przez banki i firmy pożyczkowe, ale również przez osoby prywatne i firmy jeśli dług jest starszy niż 60 dni. Dodatkowo istnieje dolny limit kwoty zadłużenia, aby kwalifikowało się do wpisania w Krajowym Rejestrze Dłużników. Dla osób prywatnych jest to 200 zł, a dla przedsiębiorstw kwota ta wynosi 500 zł. Ważną sprawą jest to, że wierzyciel musi wcześniej poinformować dłużnika listem poleconym o zamiarze wpisania go do rejestru.

Więcej szczegółów na temat, znajdziesz w artykule – Kiedy można zostać wpisanym do KRD?

Czy można usunąć dane z rejestru i jak to zrobić?

Warto dbać o swoje zobowiązania, aby uniknąć wpisania do Krajowego Rejestru Dłużników. Może to bowiem oznaczać problemy z uzyskaniem kredytu, leasingu, skorzystaniem z usług abonamentowych (TV, Internet, telefonia komórkowa), więc znacznie utrudnia to życie. Wpisy oczywiście można zlikwidować, jednak warunkiem jest całkowita spłata zadłużenia i wysłanie przez wierzyciela do rejestru informacji o tym fakcie. Jeśli posiadasz zobowiązania i jesteś w bazie danych dłużników, sprawdź ofertę chwilówek bez BIK i KRD.

Secured By miniOrange