Przejdź do treści

BIK – jak wyczyścić bazę systemu?

Tytuł niniejszego artykułu brzmi nieco prowokacyjnie. Oczywiście nie odnosi się on do żadnych działań o charakterze przestępczym, ale do kampanii marketingowych prowadzonych przez niektóre firmy pożyczkowe. Otóż mamy złą wiadomość – negatywnych wpisów w BIK nie da się wyczyścić. Chociaż…

Jak działa BIK?

W ogólnym uproszczeniu procedura funkcjonowania BIK jest dosyć prosta. Instytucja ta jest administratorem danych Klientów, aczkolwiek nie ma prawa do ich usuwania (chyba że po okresie 5 lat po spłacie, lub w przypadku bezproblemowej spłaty). Dane do BIK są przekazywane przez bank, który udzielił klientowi kredytu. Co ciekawe są one aktualizowane nawet co tydzień, by jak najlepiej odzwierciedlić stosunek kredytobiorcy do zaciągniętego zobowiązania.

Dane gromadzone w Biurze Informacji Kredytowej, stanowią podstawę oceny wiarygodności klienta w banku. Sprawdź, od czego zależy historia kredytowa.

Kredyt spłacony, kredyt niespłacony

Jeśli kredyt jest spłacony w terminie, Biuro Informacji Kredytowej usuwa wszelkie dane na temat historii spłaty zobowiązania. Tak jest zawsze, chyba że klient zażyczy sobie, by dane dotyczące terminowej całości spłaty były nadal widoczne w systemie. Wielu kredytobiorców decyduje się na ten krok po to, by – w oczach banku – zwiększyć swoją szansę na wymarzony kredyt. Ta sama zasada nie działa w drugą stronę. Klient nie może własnoręcznie usunąć negatywnego zapisu na swój temat. Byłoby to zbyt proste i – mówiąc szczerze – nieuczciwe.

Osoby, które mają problem za spłatą zobowiązań finansowych mogą skorzystać  oferty bankowej kredytów konsolidacyjnych. Sprawdź, jakie formalności i dokumenty są potrzebne by otrzymać kredyt konsolidacyjny.

Jak rozwiązać problem?

Klient co prawda może wnioskować o zmianę zapisów w rejestrze BIK, ale musi mieć co do tego konkretne przesłanki. Skąd zatem wzięło się pojęcie „czyszczenia BIK”? Chociażby stąd, że dzięki zaciągnięciu kolejnego zobowiązania (naturalnie mniejszego i bardziej kosztownego), Klient może poprawić swoją historię kredytową i stać się bardziej wiarygodnym w oczach potencjalnego kredytodawcy.

Jeśli masz negatywną historię kredytową, zobacz gdzie szukać kredytu dla zadłużonych.

Podsumowanie

Najkorzystniejszym rozwiązaniem (z punktu widzenia kredytobiorcy) jest terminowa spłata kredytu, połączona z możliwością przechowywania rejestru klienta przez BIK. Kolokwialne „wyczyszczenie BIK-u” nie jest możliwe i realne.

Secured By miniOrange