Przejdź do treści

Jak wybrać kredyt gotówkowy

Kredyt jest bardzo ważną decyzją w życiu każdego człowieka. Jak brać więc kredyt? Oto kilka przydatnych rad. Dobrą opcją jest też porównywarka kredytów gotówkowych. Sprawdźmy swoją wiarygodność kredytową. Upewnijmy się, czy nie figurujemy w biurach informacji gospodarczej (KRD) lub bankowej jako osoba z niespłaconymi zobowiązaniami.

Nie śpieszmy się – zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, zastanówmy się, ile dokładnie pieniędzy potrzebujemy, sprawdźmy oszczędności i stan obecnego zadłużenia. Może okazać się, że na kolejny kredyt po prostu nas nie stać.

Czytajmy ze zrozumieniem – każda umowa zawiera mnóstwo szczegółów, haczyków i pułapek, w których przeciętna osoba nie zawsze się orientuje. Jeśli czegoś nie zrozumieliśmy, spytajmy doradcę kredytowego i upewnijmy się, czy na pewno dana oferta jest dla nas korzystna.

Porównajmy różne ofertysprawdźmy propozycje konkurencji, porównajmy wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, która uwzględnia opłaty, prowizje i inne koszty kredytu.

Zróbmy symulację – decydując się na kredyt, koniecznie poprośmy o wykonanie symulacji wysokości ostatecznej raty i zastanówmy się, czy nie obciąży to zbyt mocno naszego domowego budżetu.

Spróbujmy negocjować – nie zawsze warunki, które oferuje kredytobiorca są dla nas optymalne. Dlatego warto próbować negocjować z bankiem. Jest to najczęściej możliwe przy dużych kredytach. Na specjalne traktowanie mogą liczyć także stali klienci banku.

Ubezpieczmy kredyt – jeśli boisz się, że nie dasz rady spłacić kredytu, wykup tzw. ubezpieczenie kredytu. W razie problemów ze spłatą, kredyt spłaca ubezpieczyciel. Jest to szczególnie ważne w razie choroby lub śmierci kredytobiorcy – kredyt nie obciąża wtedy rodziny.

Secured By miniOrange